Seznam puncovních značek

PUNCOVÁNÍ

‍Pro výrobu a prodej šperků z drahých kovů, jako je například zlato a stříbro je nutná registrace na puncovním úřadu. Na puncovním úřadu mě najdete zaregistrovanou pod číslem 1*4***.

‍STÁTNÍ PUNC

Funkci nezávislé kontroly plní státní punc, který pomocí obrázkového symbolu označuje druh kovu, ze kterého je šperk vyroben, jeho ryzost a také přibližné stáří šperku. Symboly punců se totiž v čase vyvíjí, a tak na šperku po vaší babičce najdete jiný punc než na šperku novém. Ze současných punců lze vyčíst i to, na jakém pracovišti byl punc vyražen. Punc na šperk razí státní puncovní úřad a je povinný pro všechny zlaté šperky, u kterých váha čistého zlata převyšuje 0,52 g, a také stříbrné šperky s váhou nad 3,49 g.

Na našem eshopu šperky nepřesahují váhu 3 g.

‍RYZOSTNÍ ZNAČKY

Třetím typem označení je ryzostní značka, která má podobu třímístného číselného kódu. Slouží k rychlé orientaci o druhu a ryzosti kovu, ze kterého je šperk vyroben. U zlatých šperků se nejčastěji setkáte s kódem 585, případně 585/1000, který označuje 14 karátové zlato. Tato kombinace čísel není náhodná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Množství drahého kovu se uvádí v tisícinách a ve slitině je 585/1000 zlata. Převedeno na procenta je to 58,5% zlata ve slitině. U 18 karátového zlata se používá kód 750/1000, který zároveň vypovídá o tom, že použitý kov obsahuje 75 % zlata.

Současné stříbrné šperky zpravidla nesou punc 925/1000, který říká, že se jedná o tzv. sterlingové stříbro. Ryzího stříbra obsahuje 92,5 % a teprve v kombinaci s jiným druhem kovu, nejčastěji s mědí, se stává pevnější a odolnější. Označení nižší ryzosti, jako třeba 800/1000 můžeme najít na starších špercích nebo na užitných předmětech.

Musí mít vždy šperk punc?

Státní puncovní značka je povinná u všech zlatých šperků, u kterých váha čistého zlata převyšuje 0,52 g a také u šperků stříbrných s hmotností nad 3,49 g. Povinnosti státního puncování nepodléhají šperky v podlimitní hodnosti. U zlata a platiny se jedná o hmotnost 0,5 g a u stříbra 3 g, zde najdete pouze označení ryzostní značkou. U zboží (př. háčky, ouška, úchytové drátky), kdy je použito jen malé množství drahého kovu, nemusíme najít ani punc, ani značku ryzosti, ani identifikační značku.